Muhr – Balatón

5.6. – 14.6.2015

Všeobecne sa hovorí, že cyklotrasy okolo riek sú krásne. A z tých známych ale aj menej známych že je najkrajšia Murská cyklocesta. Tak sme sa toto tvrdenie vybrali preskúmať a absolvovali sme 421 km z jej celkovej dĺžky 457 km. Cieľom našej cesty bolo prísť takmer až k Balatónu – „maďarskému moru“ a tam cestu zakončiť.

Plánovanie začalo ako obvykle už začiatkom roka. Počet účastníkov sa zastavil na čísle 10. Okrem stabilných účastníkov nášho združenia sa pridali aj dvaja cyklistickí priatelia z okolia Trenčína. Zohnať mapy, pripraviť trasy, vybaviť ubytovanie, spraviť prezentáciu, zorganizovať odvoz atď.. Tieto a všetky záležitosti okolo sa podarilo zvládnuť a mohli sme vyraziť.

Piatok.

Nastal deň odchodu a po úspešnom presune (odvoze) do dedinky Muhr, počiatočného bodu našej cesty sme začali napĺňať náš program. Tradičný bod programu bola oslava narodenín Katky, končiaca v neskorých nočných hodinách. Predpoveď počasia vyzerala dobre a až neskôr sme si uvedomili, že počasie skutočne vyšlo na jednotku, ani raz sme nezmokli napriek tomu že sme mali k tomu blízko.

14 km do kopca, proti prúdu vo výške 1800 metrov nad morom sa nachádza prameň rieky Muhr. Keď sa dostaneme ešte raz do týchto končín, určite sa tam „vyškriabeme“ a toto magické miesto si pozrieme zblízka. Príjemní majitelia penziónu Maria nás vyprevádzali na cestu s hudbou na prvú etapu ktorú sme nazvali „na rozbeh“.

Sobota.

Rozbehová etapa končila po 60 km v krásnom penzióne Hubenbauer v čase keď začali padať z neba prvé kvapky alpskej búrky. V penzióne zariadenom sedliackym ale moderným štýlom nám nič nechýbalo a po večernom posední sme sa pobrali oddychovať na kráľovskú etapu.

Nedeľa.

Kráľovská preto, že nás čakalo 90 km zväčša kopcovitým terénom. Všetci účastníci „bojovali“ s porciou kilometrov a s kopcami. Obzvlášť Alenka z Trenč.Turnej, s teplotou a antibiotikami si zaslúžila náš obdiv. Do cieľa etapy v mestečku Knittelfeld sme prišli o 19.30 unavení ale spokojní. Po takomto výkone sme si zaslúžili dobrú večeru a tiež deci dobrého vínka.

Pondelok.

Klasický ranný rituál, raňajky, pobalenie a odchod sme zvládali automaticky a preto sa stalo že sme dokázali vyraziť skôr ako bolo plánované. Keďže začínalo cez deň dosť pripekať bolo dobré, že sme veľkú porciu zo 70 kilometrov urobili doobeda, v chládku, kedy bolo ešte príjemne. V Perneggu sme pri ubytovaní natrafili na dievča zo Slovenska, ktorá nám ochotne poradila, vybavila a čo bolo treba zariadila. Často sa nestáva, že sme ubytovaní hneď vedľa kostola na hlavnom námestí, ale teraz to bolo tak. Večerné posedenie uprostred námestia pod slnečníkmi iba dokresľovalo príjemnú atmosféru útulného penziónu Ritchi. Okrem výdatných raňajok nám domáca pani ešte zbalila na cestu všetko čo sme na raňajky nezjedli s poznámkou, že aj tak by to nemala komu dať. Milé.

Utorok.

Cyklotrasa nás zaviedla do mesta Graz, hlavného mesta spolkovej republiky Štajersko, cez ktorú tečie väčšia časť rieky Muhr. Etapa s názvom klasická (75 km) končila trochu rýchlo pretože sme „utekali“ pred búrkou. Niektorí využili zastávku na prehliadku mesta, niektorí zase iba na oddych a relax. Po nákupe v supermarkete sme posledných 10 km prešli priemernou rýchlosťou 30 km za hodinu s vetrom v chrbte. Hostinec Thaller bol priamo na cykloceste a tak nebolo treba nič vymýšľať. Po ubytovaní sa spustila búrka ktorej sme úspešne unikli a opäť sme nezmokli. O to viac nám chutila večera v miestnej reštaurácii a nakúpené vínko.

Streda.

Na túto etapu sa viacerí tešili z dôvodu, že mala názov oddychová (71 km). Viedla po ľahkých, väčšinou rovinatých úsekoch pri rieke a každý si ju užíval. Privítanie majiteľa penziónu Rosi v Bad Radkersburgu bolo vo veľkom štýle. Bez zbytočných otázok priniesol dobre vychladené vínko a sódu. Po polhodine medzi nami, majiteľom a skupinou cyklistov z Nemecka vládla priateľská atmosféra ako keby sme sa poznali najmenej 10 rokov. Rečová bariéra prestala existovať asi po 4-tej fľaške vínka. Bad Radkersburg – kúpeľné mestečko na hraniciach Rakúska a Slovinska, kde rieka Muhr opúšťa územie Rakúska má čo ponúknuť. Večera na hlavnom námestí a príjemná prechádzka boli peknou rozlúčkou so Štajerskom a riekou ktorá bola našim sprievodcom celých 7 dní.

Štvrtok.

V dosť úmornom teple, bez možnosti skryť sa do chládku sme vyrazili na medzinárodnú etapu (75 km) po trase Bad Radkersburg (A) – Moravské Toplice (SLO) – Lenti (H). S väčšou prestávkou na nákupy v Moravských Topliciach (SLO) sme do mestečka Lenti v Maďarsku dorazili celkom pekne „uvarení“ a počkali na odvoz do mestečka Héviz pri Balatóne. Héviz – kúpeľné mestečko cca 5 km od Balatónu známe svojim termálnym kúpaliskom kde hĺbka dosahuje aj cez 40 metrov. Tam nás čakala druhá skupina (turisti a niektorí cyklisti) v penzióne Rideg ktorý sme komplet obsadili. Do neskorých nočných hodín sme rozprávali zážitky prežité počas Murskej cyklocesty.

Piatok.

Spravili sme si výlet do vinárskej oblasti Badacsony, najznámejšej maďarskej vinárskej oblasti kde sme prekoštovali miestne vínka a špeciality. Záver dňa patril pláži v mestečku Keszthely a miestnej reštaurácii. Halászlé a ďalšie špeciality maďarskej kuchyne tu vedia výborne pripraviť.

Sobota.

Presun na mestskú pláž a späť bol náš maximálny celodenný cyklistický výkon. Zato ochutnávka dobrej maďarskej kuchyne pokračovala. Hovädzí perkelt, rybí perkelt, držkový perkelt a heiky ktoré sme ochutnali je len zlomok z toho, čo ponúka pestrá maďarská kuchyňa. Maďarské more – Balatón nás sklamal. Voda kalná a teplá ako káva, bez osvieženia, pravidlá pre návštevníkov ešte z čias 80-90 rokov kedy bol Balatón na vrchole svojej slávy. Dnes je toho poskromne čo môže ponúknuť. Vidieť a cítiť to bolo aj v penzióne v ktorom sme strávili tri noci. Potreboval by poriadnu rekonštrukciu a tiež iný prístup k hosťom – zákazníkom. Ešte že sme si takéto nedostatky všímali iba okrajovo a sústredili sa na náš relax a oddych s partiou a priateľmi.

Nedeľa.

Naloženie bicyklov, zbalenie a odchod prebehli podľa plánu. Po ceste zastávka na obed v čárde a pekných 10 dní bolo za nami.

Celkovo sme prešli 541 km, z toho 421 po murskej cykloceste a 120 v okolí Balatónu.

Každá cyklocesta pri rieke je pekná a svojská. Tak je to aj s Murskou cyklocestou. Sú na nej krásne miesta, ktoré je možné vidieť iba tam. A tvrdenie, že je najkrajšia si možno aj zaslúži. Tešíme sa, že celú cestu sme absolvovali bez úrazov a defektov. Videli sme mnoho pekného, zaujímavého a spoznali príjemných ľudí. Už teraz s partiou úžasných ľudí s ktorými sme celú cyklocestu prešli rozmýšľame kam sa vydáme nabudúce. Možno nám pri výbere pomôže nasledovné: Z malej, pár metrov širokej riečky Muhr pri prameni sa postupne stáva rieka ktorá ovplyvňuje život v jej blízkosti a okolí, neskôr sa vlieva od rieky Dráva – a to je výzva.